Sdílet na Facebooku

Tip na výlet – Lomnický štít – luxus a pohodlí v 2633 m.n.m

Lomnický štít zaujímá doslova prominentní postavení mezi nejvyššími vrcholky Vysokých Tater. Tato 2.633 metrů vysoká hora, která je třetí nejvyšší v Tatrách i na celém Slovensku je totiž pohodlně přístupná úplně všem. Ze Skalnatého plesa až na vrchol totiž vozí turisty visutá kabinová lanovka. A na této špičce se pak nachází luxusní restaurace. Není se proto čemu divit, že Lomnický štít patří mezi turisty nejnavštěvovanější místa v Tatrách. A hned vedle se nachází i nejvýše položená meteorologická stanice na Slovensku.

Lomnický štít

Lomnický štít je zajímavý i ze všech dalších hledisek. Třeba svým netypickým tvarem štítové trojhranné pyramidy, podobně jako třeba Matterhorn ve Švýcarsku. Z každé z jeho tří stan se pak do krajiny rozbíhá jiný hřeben. Díky tomu vysoko přečuhuje ostatní vrcholy a dokonce byl dlouhou dobu považován za nejvyšší vrchol Tater. Možná také proto nebyl dlouho nikým zdolán. První ověřený prvovýstup se tak uskutečnil až 16. srpna 1793 a zimní dokonce až o téměř sto let později v roce 1891.

Z Okolí štítu je samozřejmě nádherný výhled na okolní vrcholy i podhůří. Například na Malou a Veľkou Studenou dolinu, dále po Tatranskej magistrále směrem k Doline Zeleného plesa Veľká Svišťovka, Dolina Piatich Spišských plies, Veľká Zmrzlá dolina, Skalnatá dolina, Medená kotlinka, Skalnaté pleso, Jahňací štít, Kežmarský štít, Pyšný štít, Skalnatá chata, Téryho chata, Zamkovského chata. Zkrátka při dobré viditelnosti z Lomnického štítu dohlédnete snad úplně všude.

Komentáře jsou uzavřeny.