Sdílet na Facebooku

Štrbské pleso – podívejte se k ledovcovému jezeru

Ples neboli ledovcových jezer najdeme v Tatrách hned několik. Štrbské pleso mezi nimi ale zaujímá zcela výjimečné postavení. Se svojí plochou 19,76 hektarů a rozměry 640 metrů na délku a 600 metrů na šířku, je totiž druhým největším takovým jezerem na Slovenské straně Tater. Výhodná poloha poblíž stejnojmenné osady „Štrbské pleso“ a až dvacet metrů průzračné vody vzniklé z roztátých ledovců sem každý rok láká spousty návštěvníků.


Štrbské pleso má spoustu zajímavostí. Už jen to, že se nachází poměrně hodně vysoko v nadmořské výšce 1346,6 metrů. Na místě, kde se spojují Furkotská a Mlynická dolina na konci hřebenu Soliska. Štrbské pleso také nemá žádný povrchový přítok a odtok, takže se předpokládá, že velká část vody v něm je skutečně velmi stará, ještě z dob kdy byly v Tatrách ledovce. Další zajímavostí je, že v minulosti, když ze Štrbského plesa odtékala nějaká voda, tak se dostávala přes Bílý Váh do Černého moře. Dnes, když prý odteče nějaká voda, tak se díky lidským zásahům vydává na úplně opačnou stranu do moře Baltského.

Jezero zamrzá přibližně na 155 dní. Co se týká teploty vody, tak hladiny dosahuje průměrné roční teploty 6 °C v letních maximech se, ale může vyšplhat až k 19 °C. V těchto nejteplejších dnech se najde pár lidí, kteří se sem vyrazí koupat nebo alespoň „ošplouchnout nohy“ na malé pláničce na jihu jezera. Kolem jezera také vede výborně udržovaná stezka s lavičkami a koši, která je vhodná i pro maminky s kočárky nebo starší lidi. Zdatnější cestovatele můžou využít hned několik dalších tras výletů do okolí Štrbského plesa. Musí si ale dávat pozor, protože Štrbské pleso leží v národní přírodní rezervaci Furkotská dolina. U východního okraje plesa pak na něj bezprostředně navazuje přírodní rezervace Rašelinisko.

Mapa Štrbského plesa a okolí. Pro zvětšení klikněte!

Mapa Štrbského plesa

 

1 Komentář

Pekne spracovaný článok o Štrbskom plese. Tatry majú naozaj mnoho možností na turistiku. Príde si na svoje každý kto má rád hory.