Tatranská Lomnica oblíbené letní i zimní letovisko

Tatranská Lomnica je jednou z nejznámějších obcí Vysokých Tater. Ve skutečnosti se jedná o místní část města Vysoké Tatry i když dříve se skutečně jednalo o samostatnou obec. Tatranská Lomnica je situována v nadmořské výšce 850 metrů. Trvale zde žije kolem 2.000 obyvatel, obec je však vyhledávaných turistickým cílem v letních i zimních měsících. Nejbližšími okolními obcemi jsou Starý Smokovec, Stará a Nová Lesná, Rakúsy a Lendak.

Tatry z Tatranské Lomnice

Pokračování článku »

Vyšné Hágy v zajetí klidu

Vyšné Hágy je skutečně miniaturní osada, která se skládá jen z pár domků a léčebny, která se zabývá léčbou a rekonvalescencí širokého spektra chorob. Vyšné Hágy spadají do oblasti Štrbského plesa od kterého jsou vzdáleny pouhých pět kilometrů. Nachází se v nádherné oblasti centrálních Vysokých Tater a jsou obklopeny nádhernými hustými lesy.

Panorama Tater z Vyšných Hágů

V samotné osadě se kromě zmíněné léčebny, která se proslavila léčbou tuberkulózy, nachází také několik hotelů. Obyčejný dům se tu hledá skutečně velmi těžko.Hágy lákají především svojí polohou, můžete se odtud vydat na hned několik velmi zajímavých vrcholových túr, směrem na Batizovské pleso a pak samozřejmě dále a dále kam až dojdete. Zhruba přes střed osady navíc vede i hlavní silnice – Tatranská magistrála a také světoznámá panoramatická železnice Štrbské pleso – Starý Smokovec – Poprad.

Pokračování článku »

Stará Lesná

Je menší obec na Slovensku, v Prešovském kraji, nacházející se přímo pod Tatrami. Stará Lesná se nachází v nadmořské výšce 1 010 metrů a zhruba kolem tisícovky zde žije i trvalých obyvatel. Nejbližší obcí je Tatranská Lomnice vzdálená asi 5 kilometrů. Z větších měst jsou poměrně blízko Poprad i Kežmarok.

Pokračování článku »

Kežmarské Žľaby

Nevelká obec Kežmarské Žľaby se nachází v půli cesty mezi Tatranskými Matliarmi a Tatranskou Kotlinou. Obec s asi 10 domy se nachází v podstatě uprostřed lesa v dolní části doliny Bielej vody. Blízko obce se také nachází krásné vodopády Studeného potoka. Nadmořská výška obce je asi 900 metrů nad mořem.

Pokračování článku »

Tatranské Matliare

Tatranské Matliare je miniaturní osada spadající administrativně pod katastrální území města Vysoké Tatry. Tatranské Matliare jsou především vojenskými klimatickými lázněmi, pověstné svými koupelemi. Služby těchto lázní jsou však volně dostupné i široké veřejnosti.

Matliare leží pouhý 1.5 kilometru od Tatranské Lomnice ve směru na Tatranskou kotlinu. Obec je obklopena horami, které ideálně umocňují léčebných efekt lázní. Tedy hlavně co se týká léčby nemocí dýchacího systému.

Pokračování článku »

Gerlachov

Gerlachov je vesnice v okresu Poprad vzdálená 2,5 km od Tatranské Polianky a 6 km od Starého Smokovce. Obec se tedy nachází pod Tatranskou magistrálou v nadmořské výšce 791 metrů. Trvale zde žije kolem 800 obyvatel.

Co se týká historie, tak první písemná zmínka o obci je z roku 1326. Obec založili zlatokopové a jejich hlavní nástroj kladivo, se dostal až do erbu města. Kromě něj je na erbu také Gerlachovský štít – nejvyšší vrchol Vysokých Tater i celých Karpat pojmenovaný podle obce. Nejvýznamnější historickou stavbou je věž románského kostela z 13. století. Další významnou církevní památkou je evangelický kostel s farou.

Pokračování článku »

« Starší články