Sdílet na Facebooku

Vyšné Hágy v zajetí klidu

Vyšné Hágy je skutečně miniaturní osada, která se skládá jen z pár domků a léčebny, která se zabývá léčbou a rekonvalescencí širokého spektra chorob. Vyšné Hágy spadají do oblasti Štrbského plesa od kterého jsou vzdáleny pouhých pět kilometrů. Nachází se v nádherné oblasti centrálních Vysokých Tater a jsou obklopeny nádhernými hustými lesy.

Panorama Tater z Vyšných Hágů

V samotné osadě se kromě zmíněné léčebny, která se proslavila léčbou tuberkulózy, nachází také několik hotelů. Obyčejný dům se tu hledá skutečně velmi těžko.Hágy lákají především svojí polohou, můžete se odtud vydat na hned několik velmi zajímavých vrcholových túr, směrem na Batizovské pleso a pak samozřejmě dále a dále kam až dojdete. Zhruba přes střed osady navíc vede i hlavní silnice – Tatranská magistrála a také světoznámá panoramatická železnice Štrbské pleso – Starý Smokovec – Poprad.

Nížeji pod osadou (přesně 2 kilometry) se nachází o něco větší obec Štola (Vysoké Tatry).

Obec Vyšné Hágy    Srub Vyšné Hágy

Co se týká věhlasné léčebny, tak s její stavbou se započalo roku 1935, plně do provozu byla uvedena v roce 1941. Zpočátku se proslavila hlavně léčbou plicních onemocnění a TBC. Postupně ale přibývaly i další obory a zásluhou MUDr. Karol Šišky se zde začalo velmi dařit i chirurgickému oddělení. V roce 1988 pak byla zdejší léčebna dokonce povýšena na centrum hrudníkové chirurgie. Jinak i objekt samotné léčebny je celkem monumentální sám se řadí mezi chráněné památky. Je 280 metrů dlouhý, na osmi patrech tu naleznete téměř 2.000 místností, které slouží 500 pacientům. Jak už jsme se zmínili dnes se tu provádí i ty nejnáročnější chirurgické výkony.

Vlaková zastávka Vyšné Hágy

Památníček horolezcům ve Vyšných Hágách    Vjezd do léčebny ve Vyšných Hágách

Panorama silnice z Vyšných Hág

1 Komentář

Pavel Vojtíšek napsal/a:

Dobrý den,
mám takový nezviklý dotaz.Hledám kamaráda z vojny Floriána Uličného.Prý pracoval ve vaší léčebně.
Prosím jestli na něho nebo jeho rodinu máte nějaký kontakt,pošlete mi ho.Předem moc díky.
S přáním hezkého dne
Pavel Vojtíšek