Sdílet na Facebooku

Tatranská Lomnica oblíbené letní i zimní letovisko

Tatranská Lomnica je jednou z nejznámějších obcí Vysokých Tater. Ve skutečnosti se jedná o místní část města Vysoké Tatry i když dříve se skutečně jednalo o samostatnou obec. Tatranská Lomnica je situována v nadmořské výšce 850 metrů. Trvale zde žije kolem 2.000 obyvatel, obec je však vyhledávaných turistickým cílem v letních i zimních měsících. Nejbližšími okolními obcemi jsou Starý Smokovec, Stará a Nová Lesná, Rakúsy a Lendak.

Tatry z Tatranské Lomnice

Tatranská Lomnica se stala oblíbeným místem dovolenkovým, které může poskytnout mnoho zajímavostí. Obec se nachází pod vrcholem Lomnického štítu, podle kterého také dostala své jméno. Na který odtud vede lanovka. Lomnický štít je s nadmořskou výškou 2.633 metrů druhá nejvyšší hora Vysokých Tater a tedy i celého Slovenska.

Tatranská Lomnica je oblíbeným centrem zimních i letních sportů. Přímo z obce vede lanovka, která slouží nejenom přilehlému lyžařskému areálu, ale na mezistanici na Skalnatém plese je známá astronomická observatoř. Přímo odtud pak vedou další dvě lanovky. Jedna na vrchol Lomnického štítu a druhá na o něco menší Lomnické sedlo. Za zmínku stojí i fakt, že vrchol Lomničáku není jinak přístupný po žádné turistické stezce.

Nové hotely v Tatranské Lomnici    Tatranská Lomnica

V Tatranské Lomnici sídlí správa TANAPu (Tatranského národního parku) a je zde i muzeum tohoto parku.

Tatranská Lomnica je obec složená z řady hotelů, srubů, a ozdravoven. Největší proslulost si však získala zotavovna Morava (1931) od respektovaného architekta Bohuslava Fuchse a jeho kolegy Karla Ernstebergera. Tato známá stavba se stala filmovou kulisou známého filmu „Anděl na horách”.

Idylka Taranské Lomnice

Co se týká historie obce, tak Tatranskou Lomnici založila v roce 1892 Uherská lesní správa a to pozor jako první léčebné klimatické místo ve Vysokých Tatrách. První větší budovy zde byly postaveny v roce 1893. Za zmínku stojí především hotel Lomnica z roku 1905 a secesní Grandhotel Praha. Do tohoto místa se pro jeho exkluzivitu zamilovali i mnozí tehdejší mocní a bohatí. A tak už tehdy začal Uherský stát prodávat v Tatranské Lomnici pozemky pro výstavbu soukromých letohrádků prominentů.

Stanice lanovky Skalnaté pleso    Zasněžené Tatry

V období první Československé republiky zde vyrostli další moderní penziony a hotely. Bezesporu největší z nich byl hotel Morava, který postavila Moravská zemská pojišťovna v Brně. Velkou atrakcí obce se stala visutá lanovka až na vrchol Lomnického štítu, která byla zprovozněna v roce 1940.

Centrum Tatranské lomnice

Po 2. světové válce se z Tatranské Lomnice stalo oblíbené zimní středisko, které mělo mezinárodní věhlas a získalo si v tehdejším socialistickém cestovním ruchu výjimečné postavení. Díky tomu zde vyrostly další hotely a ubytovací zařízení, ale i výborně vybavené obchody a služby, administrativní budovy včetně muzea, zdravotní středisko, lyžařský areál a dokonce i menší obytné sídliště.

Z tohoto období také pochází historicky nejcennější stavy v obci a to neogotický evangelický kostel z roku 1902 a tudorovský Széchenyiho letohrádek z roku 1913 známy také jako „staré muzeum“, protože v něm v letech 1959-1968 sídlilo muzeum TANAPu.

Lomnický štít - 2.633 m.n.m    Vrchol Lomnického štítu

Komentáře jsou uzavřeny.